fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

102 Rocznica wprowadzenie praw wyborczych dla kobiet

Prawa wyborcze dla kobiet w Polsce po raz pierwszy zadeklarował Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, pod przewodnictwem socjalisty Ignacego Daszyńskiego.
W manifeście ogłoszonym 7 listopada 1918 r. czytamy: „Sejm Ustawodawczy zwołany będzie przez nas jeszcze w roku bieżącym na podstawie powszechnego, bez różnicy płci, równego, bezpośredniego, tajnego i proporcjonalnego głosowania. Czynne i bierne prawo wyborcze będzie przysługiwało każdemu obywatelowi i obywatelce mającym 21 lat skończonych”.
Polityczną i programową kontynuacją rządu Ignacego Daszyńskiego, był rząd pod przewodnictwem socjalisty Jędrzeja Moraczewskiego, powołany 17 listopada 1918 roku.
Prawa wyborcze dla kobiet ostatecznie wprowadził „Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego” podpisany przez Józefa Piłsudskiego z 28 listopada 1918 r.

Kobiety w Polsce uzyskały bierne i czynne prawa wyborcze.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem