fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

SLD: Pomnik Ignacego Daszyńskiego stanie w Warszawie za rok

- Wierzymy, że za rok przy Placu na Rozdrożu w Warszawie stanie pomnik Ignacego Daszyńskiego – oświadczył Jerzy Wenderlich, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Ignacego Daszyńskiego. - Ma to być pomnik w hołdzie narodu dla tej wielkiej postaci – dodał.

- Mamy już dla tego pomnika decyzję lokalizacyjną Rady M.St. Warszawy – poinformowali liderzy SLD i PPS podczs wspólnej konferencji prasowej 5 listopada 2017 r. w Warszawie.
- Przeszliśmy bardzo długą procedurę pozyskiwania wszelkich zgód. Jesteśmy po rozmowach z kilkoma rzeźbiarzami, pragniemy wybrać twórcę o dużym dorobku, który już wzbudził zaufanie tych, którzy te monumenty zamawiali – poinformował Wenderlich.

Polityk SLD ocenił, iż pomniki nie powinny być budowane przez jednych w kontrze drugim, ale powinny być wspólnym dobrem.

- Polski Sejm przyjął na wiosnę tego roku ustawę, o przyszłorocznych obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zawarto w niej min. zapis o bohaterach tamtego czasu, o tych którzy szczególne zasługi położyli na rzecz niepodległości – przypomniał były wicemarszałek Sejmu. - Początkowo nie było tam nazwiska Ignacego Daszyńskiego, ale rozmowy, które podjął przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty oraz szef PPS Bogusław Gorski z senatorami spowodowały, że uwzględniono w panteonie Ojców Niepodległości również Ignacego Daszyńskiego – stwierdził.

- W komitecie 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, który powstał przy prezydencie Andrzeju Dudzie, w imieniu Zjednoczonej Lewicy, zasiądzie Bogusław Gorski, przewodniczący Polskiej Partii Socjalistycznej – poinformowała Anna-Maria Żukowska, rzecznika prasowa SLD. - Jest to najbardziej godna osoba do pełnienia tej funkcji z naszego ramienia, ponieważ Ignacy Daszyński, pierwszy premier II RP, wywodził się właśnie z PPS. - podkreśliła Żukowska.

- Kilka lat temu PPS podjęła sprawę budowy pomnika Ignacego Daszyńskiego, ale mała partia, małe siły i nic z tej inicjatywy nie wyszło – stwierdził Jerzy Stefański, członek Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. - Dlatego też pragnę podziękować SLD, że tak aktywnie i tak skutecznie podjęli tę sprawę. Jestem pewny, że za rok ten pomnik powstanie – podkreślił Stefański.

- Niedaleko miejsca gdzie stoimy, swoje pomniki mają Roman Dmowski,Wincenty Witos, czy też marszałek Józef Piłsudski i jest to wystarczający powód dla którego to właśnie tutaj, na Placu Na Rozdrożu, monument Ignacego Daszyńskiego powinien stanąć – oświadczył Sebastian Gajewski, jeden z liderów Fundacji Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. - W dzisiejszej rzeczywistości politycznej ten pomnik jest ważny również z innego powodu, chodzi oto, aby pokazać, iż Polska niepodległość ma nie tylko prawicową i konserwatywną, czy też ludową twarz, ale też twarz lewicową. Socjaliści i socjaldemokraci tak samo, jak pozostali uczestnicy sceny politycznej, do tej niepodległości się przyczynili i tak samo są jej właścicielami – podkreślił Gajewski.

- W nocy z 6 na 7 listopada 1918 r. utworzono Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej w Lublinie pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego – przypomniała Anna-Maria Żukowska. - Mam nadzieję, że za rok będziemy mogli obchodzić rocznicę utworzenia rządu Daszyńskiego pod jego pomnikiem – podkreśliła.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem